Item #: WB36WHT-F
36" INTERLOCKING CONSTRUCTION BARRIERS
Item #: WB36WHT-F
  • Quantity
    1-25
    Save
    8%
    Quantity
    26-74
    Save
    16%
    75+
  • How soon will it arrive?
    Quick Facts:
    • 36 tall Construction barricades are 24" wide, 72" long and 36" tall
    • Approximately 70 lbs. each (empty weight)
    • Custom Designed Optional Fence Topper
    • Two Colors to choose from - Hi-Viz Safety Orange or White
  • Quantity 1-25
    8%
    Quantity 26-74
    16%
    Quantity 75+
  • Description
    36 tall Construction barricades are 24" wide, 72" long and 36" tall. Weighing 70 lbs empty these barricades can be used filled with water or sand. Our 36" Construction Barricade comes with an interlocking swivel pin that allows users to connect and rotate barricades up to 90 degree angles. Manufactured from rotationally molded polyethylene which allows these barricades to stand up to harsh weather conditions and resist dents and cracks. Great for use in temporary work zones, perimeter fencing, checkpoints, security, and crowd control. Their lightweight design and two forklift holes allow for easy transportation and positioning. Custom Designed Optional Fence Topper contains a fence panel which is 48" tall and 66" wide with specially designed long posts which act to connect to the next barricade, for use in construction and perimeter safety and security. Total hight of the fence panel is 96" and they are 72" wide post to post.