Item #: C28LWRC64S
28" SLIMLINE TRAFFIC CONES - SOLID ORANGE
Orange, 28", 5.0 Lb., Flow Molded Traffic Cone w/6" & 4" Reflective Collar & Custom Stencil
Item #: C28LWRC64S
  • Quantity
    1-14
    Save
    8%
    Quantity
    15-49
    Save
    15%
    50+
  • Quick Facts:
    • 28" tall, 13"x13" base
    • 5 lbs weight
    • Safety Standards - MUTCD; NCHRP-350
  • Quantity 1-14
    8%
    Quantity 15-49
    15%
    Quantity 50+
  • Description
    28 inch SlimLine Traffic Cones come in Brilliant fluorescent orange with UV inhibitors to prevent fading. This 28 inch orange cone is 100% PVC flow-molded using a one piece design - there are no seams to split or tear. SlimLine Traffic Cones are used when space is at a premium. SlimLine traffic cones are popular with crews trying to save space on a truck or rig and when storing. The Flow Molded design of these 28" orange traffic cones provides superior flexibility in heat and cold - these orange cones bounce back from an impact. 28" flow molded orange light traffic cones are available with one 6" and one 4" high-intensity reflective collars.